Odkąd byłam na Erasmusie w Czechach zadaje sobie to pytanie.

Dlaczego ludzie tak mocno przejmują ten zwyczaj bawienia się w halloween?

Mam parę odpowiedzi w głowie. Wiem jednak dlaczego ja tego dnia nie chce obchodzić, przebierając się za duchy, potwory i przystrajając w mroczne symbole dom. Bądź narzucać na wózek niby zakrwawionej pieluszki tetrowej – bo i takie obrazki widziałam.

31.10 to wigilia dnia Wszystkich Świętych.

Ludzi, których czasami nawet „znałam” za życia np. Jan Paweł II, a teraz orędują za nami w niebie. Niejednokrotnie doświadczałam wstawiennictwa konkretnych Świętych. Dlatego dla mnie dzień WSZYSTKICH Świętych jest niezłą kulminacją radości, świętowania, wspominania ich życia, kolejny raz brania z nich przykładu.

Wychowujemy z mężem trójkę dzieci. Widzimy i doświadczamy, jak nieodpowiednia bajka, źle wpływa na ich emocje, sen, zachowanie. Pojawiają się jakieś lęki, gdy zobaczą mroczną postać. Staramy się pilnować, by takich rzeczy nie oglądali.

Ale też od paru lat na naszym osiedlu, istnieje tradycja „cukierek albo psikus”.

Dzieci chodzą od drzwi do drzwi, poprzebierane w mroczne postacie, prosząc o cukierka. Do zeszłego roku nasi synowie, nie mieli jeszcze świadomości kto to i po co przychodzi. Teraz otworzymy drzwi i będą tam stali ich koledzy z podwórka. Na pewno pojawi się chęć, by do nich dołączyć.

Co mogę więc z tym zrobić?

Skoro ten sposób zabawy – a może bardziej strojów i świętowania (nie do końca wiem czego) jest sprzeczny z naszymi wartościami?

Dawałam pomysł już w zeszłym roku na blogu można przeczytać i wydrukować darmowe materiały.

W tym roku wiem, że potrzebujemy czegoś więcej niż dołączanie do cukierków cytatów z Pisma Świętego. Chcemy dać naszym dzieciom alternatywę dla zabawy z okazji „halloween”. Tak by była zgodna z naszymi wartościami i wrażliwością, w jakiej chcemy wychować nasze dzieci.

Z okazji nadchodzącej Uroczystości Wszystkich Świętych, wraz z moją znajomą Anią ze Szczecina (Ania w rolkach pokazuje swoje przygotowania do balu, który organizuje na ponad 50 osób),

przygotowałyśmy zbiór materiałów,

które mogą pomóc Wam w głębszym przeżyciu tego czasu. Znajdziesz tam aktywności dla dzieci, zagadki, labirynty, girlandę, mapę myśli, które pomogą w świętowaniu dnia Wszystkich Świętych np. na balu na którym każdy przebierze się za Świętego. Zachęcamy tym samym do organizowania lokalnie bali Wszystkich Świętych lub spotkań z tej okazji.

Materiały możesz pobrać, za dokonanie wpłaty na cel charytatywny.

Na siepomaga.pl jest utworzona zbiórka, wpłacając dowolną kwotę otrzymujesz dostęp do stworzonych przez nas materiałów: girlanda ze świętymi, kolorowanki, zagadki, aktywności dla najmłodszych. Możesz wydrukować to co Ci odpowiada i wykorzystać u siebie w domu, bądź organizując lokalnie bal wszystkich świętych w większej przestrzeni np. w klubiku dziecięcym.

Komu pomagamy? Szukałyśmy trochę loteryjne. Ale zanim zaczęłyśmy losowo, wyszukiwać osobę do pomocy, pomodliłyśmy się do Ducha Świętego o pomoc. Kogo znalazłyśmy? Mamę trójki dzieci. Z okolic Łodzi. Której zbiórka jest na poziomie 15% a potrzebuje pomocy. Mocno nas to ujęło, bo i ja i Ania mamy troje dzieci…

Dlatego wszystkie ręce na pokład i nawet jak nie chcesz organizować balu, to możesz pomóc wyzdrowieć Ilonie!

Dzielimy się także z Tobą naszym odkryciem. Znalazłam taką stronę na Facebooku „Ewangelia z pomysłem można pod tym linkiem pobrać obrazkową litanię do Wszystkich Świętych – uważamy że to genialny pomysł, dlatego dzielimy się tym odkryciem również tutaj. Link do pobrania obrazkowej Litanii do Wszystkich Świętych.

„To jaką alternatywę Sylwia szykujesz?”

U nas będą przebieranki za Świętych, wspólne „pizzowanie” z zaproszonymi gośćmi, ja wyrabiam ciasto, a goście przynoszą swoje ulubione składniki na pizzę, którą zrobią sobie sami! W tle będzie playlista ze Spotify stworzona przez Anię, do pobrania we wcześniej wspomnianych już materiałach. Zagadki, kolorowanki i inne rzeczy z pliku, które Ty też możesz pobrać. I oczywiście otworzymy drzwi dzieciom, które bawią się w halloween! Ale w strojach Świętych, częstując cukierkami z cytatem z Pisma Świętego ( gotowy plik z cytatami do pobrania w zeszłorocznym wpisie). Nie świętujemy halloween, ale nie chcemy się ograniczać, do propagowania sprzeciwu przeciwko nowym zwyczajom, a dawać alternatywę i wprowadzać w życie nowoczesne Świętowanie Uroczystości Wszystkich Świętych.

Pin It on Pinterest

Share This